Kovandan Gelen Sağlık: Arı Ürünleri 101

 

PROPOLİS

Pro (ön) + Polis (koruyan) kelimelerinden oluşan Propolis; arılar tarafından kovan içi temizliğinde, yalıtımında ve hastalıklardan muhafazasında kullanılmak üzere bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları önemli bir koruyucu madde. Arılar bu bitkilerden topladığı reçinemsi maddeyi arka ayaklarında kovana taşırlar. Arılar Propolisi kovanda antibakteriyal, antifungal ve antiviral bir ajan olarak, steril ortamı sağlamak ve arı kolonisinin sağlığını korumak amacıyla kullanırlar.

 

PERGA 

Perga; işçi arıların çiçeklerden seçerek toplamış oldukları polenleri nektar ve kendi salgıladıkları özel enzimler ile karıştırarak özümsediği ve sonra bal petekleri içerisinde paketleyerek muhafazaya aldıkları üstün antioksidan özellikte bir gıda maddesi. Arı Ekmeği (bee bread) olarakta bilinen bu değerli arı ürünü, yavru arıların ve kraliçe arının en temel gıda maddesi ve çok zengin bir besin. Pupadan çıkan yavru arılar 5 gün boyunca bu Arı Ekmeğini yerler. Arının ilk besini olduğu için bu ürüne "arı bebek maması" da denilmekte. 

 

ARI SÜTÜ

 Arı Sütü; birkaç haftalık genç arıların yutak altı bezlerinden salgıladıkları bir enzim. Arılar Arı Sütünü sadece kraliçe arı ve yavru arıların beslenmesi için üretirler. Diğer arılar 6 hafta yaşarken sadece Arı Sütü ile beslenen kraliçe arılar 6-7 yıl arası yaşar. Arı Sütü nektar ve polenden çok daha besleyici ve daha kuvvetli bir gıda. Kraliçe arının sadece Arı Sütüyle beslenmesi bu mucizevi ürünün ne kadar etkili ve kuvvetli olduğunu gösteriyor. Arı Sütü içeriğinde A, C, D, E vitamini, B vitamin kompleksi, pek çok amino asidi, fosfor, selenyum, çinko, gibi birçok önemli minerali, çeşitli hormon ve enzimleri bulundurmakta.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.